Wall Street Journal-helyzetkép: Orbán az EU átalakítását célozza meg
A régóta szolgáló vezető kiemelkedő szerepet szeretne kapni a nemzetközi antiliberális rendben, de korlátozott a cselekvési lehetősége.
A régóta szolgáló vezető kiemelkedő szerepet szeretne kapni a nemzetközi antiliberális rendben, de korlátozott a cselekvési lehetősége.
Ukrajna lényegében az amerikai és európai politikától függ, és ebben a helyzetben nem meglepő, hogy vita van a háború folytatásával kapcsolatban – erről beszélt a hvg360-nak adott interjúban Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közép-Európa Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa. Egyik fél sem áll nyerésre, Putyinnak épp elég, hogy ilyen állapotban van Ukrajna. Az interjúban arról is kérdeztük, milyen esélyekkel indul a Tusk-kormány, mit tanulhat a lengyel eredményekből a kormánypárt és az ellenzék, illetve mitől rendeződhet a Tusk-Orbán viszony.
A török elnök a Magyar–Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére érkezett.
Fontos és örvendetes a döntés, noha a belépésig még hosszú és kanyargós út vezet, írja a brit lap.
Idén először osztottuk ki az Abszurdum-díjat, és itt volt a legszorosabb verseny is: a győztes a Jedlik Ányos Gimnázium lett, ahol a miniszterelnök intelmei rejtélyes módon megjelentek a falakon évnyitó előtt, de közel volt Várkonyi Andrea ahhoz, hogy harmadik kategóriában is HVG-díjat nyerjen.
Rogán Antal minisztériumánál azt állítják, nem látták a pénteken elküldött regisztrációs kérelmünket, hétfőn pedig már hiába küldtük újra a mailt, arra hivatkoztak, hogy lezárult a regisztráció. Így a délutáni Erdogan-Orbán sajtótájékoztatón a hvg.hu fotóriportere ott lehet ugyan, lapunk újságírója azonban nem.
A Financial Times szerint az európai politikai vezetők hamis illúziókba ringatták a közvéleményt Ukrajna ügyében. A Daily Telegraph vezércikke azt írja, a Nyugatnak most nem szabad magára hagynia Ukrajnát. Az Orbán–EU-csörtében az Unió gyengének és vértelennek mutatkozott, mondja az osztrák Der Standard. Az EU-s médiaszabadság-törvényről ír a Frankfurter Allgemeie Zeitung. Izraelből tudósít és a Washington Post. Válogatás a világlapok cikkeiből.
A miniszterelnök elsöprő győzelemről írt a közösségi oldalán.
Van olyan elemző, aki szerint Magyarországnak végletesen megromlott a kapcsolata Brüsszellel.
Lehet népléleknek is nevezni, de talán helyesebb társadalmi mentalitásként vagy habitusként hivatkozni arra az állampolgári attitűdre, amely koroktól és ideológiáktól függetlenül tolerálja az antidemokratikus politikai gyakorlatot és a paternalista vezetői stílust – mondta a hvg360-nak adott interjúban Romsics Ignác történész. Az Orbán-rendszer analógiáját szerinte leginkább a Horthy-rendszerben lehet megtalálni, a mostani megosztó emlékezetpolitika első csúcspontja pedig az volt, mikor a 2002-es vesztett választások után Orbán Viktor kijelentette, "a haza nem lehet ellenzékben". Azóta ennek egyre szélsőségesebb példáit látjuk. Az interjú a kettészakadt országról szóló cikksorozatunk része.
Kabinetfőnök és nemzetgazdasági miniszter lesz Nagy Mártonból, aki felzárkózott Orbán Viktor fő politikai támaszai közé, és a választások előtt könnyítene a költségvetési szigoron.
Ismét a kormányfőhöz közel álló üzleti körből érkezett támogatás a Kékessy család cégéhez.
A magyar kormányfőnek még bőven lesz lehetősége, hogy vétózzon Ukrajna ügyében, írja a Financial Times. A Der Standard szerint Ausztria rossz szövetségeket köt, amikor Magyarországgal és Szerbiával paktál. Donald Trump Orbán Viktort idézi. A Süddeutsche Zeitung és a Guardian az izraeli helyzetet és Benjamin Netanjahu politikai jövőjét elemzi. A Wall Street Journal arról ír, hogy fordulhat majd a kocka az ukrajnai háborúban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A német lap szerzője az orosz-magyar kapcsolatok elmúlt másfél évtizedét foglalta össze cikkében, melyben többek közt azt írja, hogy Orbán Viktor Ukrajnáról már 2014-ben úgy beszélt, ahogy Oroszország szokott.
Egy hosszú este még nehezebb utóélete.
Mi a jó abban, ami az EU-csúcson történt, és mi a rossz? A világlapok beszámolói sokszínűek, de mindegyikben Orbán Viktor áll a fókuszban, és sokat emlegetik a magyar miniszterelnök kivonulását a tárgyalóteremből, miután a Olaf Scholz német kancellár azt javasolta neki, hogy kávézzon egyet. Nemzetközi lapszemle.
Hogy a magyar kormányfő megtorpedózta Ukrajna anyagi megsegítését, az csak aláhúzza, mekkora a veszély, hogy még jobban széttöredezik, illetve megbénul az Unió. Ezt fejti ki a Financial Timesban megjelent szokásos elemzésében a neves bolgár politológus, akinek véleményét rendszeresen kikéri a világsajtó.
Újabb részletek a híres kislisszolásról.
Neveket nem említett, így aztán mindenki találgathat, kik lehettek.
A Kreml szóvivője nyilatkozott.